Wizyta w salonie kosmetycznym dla każdej kobiety jest bardzo relaksującym doświadczeniem. Lubimy oddać się w ręce profesjonalistów, którzy zadbają o nasze włosy, skórę i paznokcie. Cała ta odprężająca otoczka musi jednak odbywać się z zachowaniem wszelkich środków higieny i bezpieczeństwa, szczególnie w obecnych czasach. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty u manikiurzystki? Jak wyglądają zabiegi w czasie epidemii koronawirusa?

Przestrzeganie zasad higieny

Wizyta w salonie kosmetycznym wiąże się z pewnym ryzykiem. W czasie może dojść do różnego rodzaju infekcji skóry i paznokci. Na szczęście, zastosowanie pewnych środków ostrożności drastycznie zmniejsza możliwość zakażenia bakteryjnego. Bezpieczna wizyta u manikiurzystki opiera się na następujących zasadach:

  • Higiena przed zabiegiem: Każda wizyta u manikiurzystki powinna zacząć się od dokładnego umycia rąk, zarówno przez klientkę, jak i samą kosmetyczkę. Należy jednak pamiętać, że nawet najdokładniejsze umycie rąk nie gwarantuje usunięcia z dłoni i nadgarstków wszystkich zarazków. Dlatego też kolejny krok to zastosowanie płynu dezynfekującego. Warto mieć na uwadze także stan naszych dłoni. Pod żadnym pozorem nie wybierajmy się na manicure, jeżeli borykamy się ze zmianami lub chorobami skórnymi. Po pierwsze, nie będzie to dla nas zbyt komfortowe doświadczenie. Po drugie, wprawne oko kosmetyczki z pewnością zobaczy problem, a salon o niewzbudzającej wątpliwości renomie nie pozwoli sobie na ryzyko związane z zajęciem się paznokciami klientki, która może być potencjalnym źródłem zakażenia.
  • Odpowiednie zabezpieczenie stanowiska: Stanowisko, przy którym będą stylizowane paznokcie, musi być schludne i odpowiednio wyczyszczone po poprzednim użytkowniku. Warto zwrócić uwagę na ręcznik, który czeka na dłonie klientki. Może z niego korzystać wyłącznie jeden gość salonu kosmetycznego, po którym ręcznik powinien zostać wyprany w odpowiednio wysokiej temperaturze. Równie ważny jest stan narzędzi, które znajdują się na stole manikiurzystki. Wszystkie cążki i elementy frezarki, które mają styczność z paznokciem, koniecznie muszą zostać wysterylizowane. Najlepiej, jeśli dany salon kosmetyczny posiada własne urządzenie do sterylizacji, tak zwany autoklaw. W przeciwnym wypadku warto dopytać stylistkę paznokci o sposób odkażania jej narzędzi pracy.
  • Stosowanie środków higienicznych: Kosmetyczka, która wykonuje manicure czy pedicure, a także przedłuża lub stylizuje paznokcie, obligatoryjnie musi zabezpieczyć swoje dłonie jednorazowymi rękawiczkami. To dodatkowe zabezpieczenie nie tylko dla niej samej, ale także dla osoby, u której wykonuje wybrany zabieg kosmetyczny. Rękawiczki mają szczególne znaczenie w przypadku uszkodzeń mechanicznych, do których może dojść podczas piłowania paznokci czy wycinania skórek.
  • Profesjonalne preparaty do stylizacji paznokci: Dobry salon kosmetyczny powinien wyróżniać się przede wszystkim specjalistycznymi lakierami i innymi preparatami służącymi do pielęgnacji oraz stylizacji paznokci. Używane kosmetyki z pewnością nie powinny pochodzić z drogerii, ale z kompetentnej hurtowni tematycznej. Choć laikowi trudno jest ocenić jakość używanych przez manikiurzystkę produktów, warto dopytać o szczegóły związane z pochodzeniem używanych preparatów.

Wizyta u manikiurzystki w dobie COVID-19

Obecna sytuacja epidemiologiczna nie rozpieszcza nas w kwestii beztroskiego oddawania się w ręce kosmetyczek i fryzjerów. Aby zadbać o bezpieczeństwo klientów korzystających z usług salonów, ale także o bezpieczeństwo samych pracowników, obie strony będą zobowiązane do zwiększenia środków ostrożności. Na razie możemy więc zapomnieć o nieplanowanej stylizacji paznokci. Każda wizyta musi odbyć się po uprzednim jej zarezerwowaniu. Oprócz tego, do manikiurzystki można wybrać się jedynie w maseczce, trzeba także wypełnić odpowiednią ankietę i przystąpić do pomiaru temperatury.

Należy pamiętać o tym, że po stronie salonu kosmetycznego leży zadbanie o zwiększenie dystansu między stanowiskami kosmetycznymi, a także pilnowanie odpowiedniego zagęszczenia osób w stosunku do powierzchni salonu. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów oraz zmniejszenie do minimum ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Wizyta w salonie kosmetycznym będzie czystą przyjemnością pod warunkiem, że będzie bezpieczna. Zanim wybierzemy się na manicure, zróbmy rozeznanie wśród miejscowych kosmetyczek i wybierzmy salon godny zaufania, któremu zaufamy i do którego będziemy chcieli wracać.

Zostaw Odpowiedź