Grzybica paznokci określana także fachowo jako Onychomikoza jest coraz częściej pojawiającą się dolegliwością, która dotyka kobiety, ale również mężczyzn w różnym wieku. W większości przypadków dotyczy ona osób w starszym wieku, a także cukrzyków. Często jednak choroba pojawia się w momencie uszkodzenia płytki paznokcia, do której może dojść na przykład podczas samodzielnego wykonywania paznokci hybrydowych w domu, czy przez kosmetyczkę bez doświadczenia. Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i w jaki sposób można sobie z nią radzić.

Jak rozpoznać u siebie grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci jest schorzeniem bardzo trudnym do zwalczenia. Dlatego w jej przypadku absolutnie priorytetowe jest szybkie działanie i leczenie, które należy podjąć tuż po tym, jak zauważysz u siebie pierwsze objawy. Te jednak często są wbrew pozorom trudne do wykrycia. Dlatego wiele kosmetyczek zaleca, aby regularnie obserwować co dzieje się na dłoniach.

Co powinno Cię zaniepokoić? Znakiem, że coś jest nie w porządku może być pofałdowanie paznokcia lub zwiększona łamliwość. Nieprawidłowości możesz także dopatrywać się, jeżeli na płytce paznokcia pojawiają się różnego rodzaju odkształcenia. Najczęściej przyjmują one kolor biały i żółty. Jednak grzybica rozwija się bardzo szybko, dlatego już po kilku dniach jasne plamki mogą ściemnieć.

Jednak co w przypadku, kiedy grzybica dotyczy paznokcie, na które został nałożony żel lub wykonano manicure hybrydowy? Jest to trudniejsza do rozpoznania sytuacja. Może zdarzyć się jednak, że zauważyć delikatne odkształcenie płytki lub lakier hybrydowy zacznie od niej odchodzić.

Jak leczyć paznokcie z grzybicą?

Po rozpoznaniu u siebie pierwszych objawów związanych z grzybicą paznokci warto natychmiast udać się do specjalisty. Każdy przypadek wymaga tego, aby leczenie było dopasowane indywidualne dla pacjenta. W początkowej fazie zazwyczaj wystarczy działać miejscowo. W nieco bardziej zaawansowanych przypadkach warto wspomagać się farmakologią. Jednak, jeżeli sytuacja jest poważna, a zmiany grzybicze na paznokciach bardzo duże, może okazać się, że jedynym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny.

Jakie preparaty należy stosować na grzybicę paznokci?

We wczesnym etapie grzybicy, tuż po jej rozpoznaniu, możliwe jest zastosowanie leczenia miejscowego. Wówczas zaleca się wykorzystanie preparatów o określonym składzie. Najczęściej stosuje się środki z cyklopiroksem, amorolfiną lub bifonazolem. Użycie specjalnych żeli lub kremów, bo najczęściej jest to taka forma, ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Najważniejsza jest w tym przypadku regularność. Tylko wtedy można uzyskać zadowalające rezultaty i szybko pozbyć się problemu.

Ozonowanie – nowoczesna walka z grzybicą paznokci

Oprócz standardowych rozwiązań, które stosowane są w zwalczaniu grzybicy paznokci od wielu, pojawiają się również inne, skuteczne zabiegi, na których zastosowaniem warto się zastanowić. Jest to przede wszystkim ozonoterapia, które może przyjmować różną formę. To, którą z nich wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie.

Najpopularniejsze są specjalne opatrunki na paznokcie, które wykonuje się z wody ozonowej lub oleju ozonowanego. Możliwe jest także stosowanie specjalnych maści ozonowych, chociaż jest to raczej terapia wspomagająca.

Usługi kosmetyczno-lecznicze związane z ozonowaniem dostępne są przede wszystkim w tych placówkach, w których pracuje podolog. Coraz częściej salony kosmetyczne rozszerzają swoją ofertę o tego typu usługi.

Zachowaj ostrożność i zapobiegaj grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest chorobą, która dotyczy zarówno dłoni, jak i stóp. Można się nią zarazić w każdym miejscu publicznym, gdzie występuje bezpośredni kontakt z innymi osobami. Najczęściej są to baseny lub wspólne szatnie np. na siłowni. Zdarza się także, że ktoś z domowników cierpi na tę przypadłość. Wówczas nawet skorzystanie z tej samej wanny lub prysznica bywa zagrożeniem.

Obecnie bardzo często do zakażenia grzybicą paznokci może dojść w salonach kosmetycznych. Uszkodzenie płytki paznokcia, nieprawidłowa sterylizacja narzędzi, a następnie ich użycie na innej klientce to scenariusz, który może sprawdzić się w przypadku wyboru przypadkowych placówek. Dlatego decydując się na manicure lub pedicure wybieraj wyłącznie sprawdzone miejsce, gdzie higiena i sterylizacja są na pierwszym miejscu. Unikaj także samodzielnego wykonywania przedłużania paznokci, jeżeli nie masz na ten temat odpowiedniej wiedzy i przygotowania.

Pamiętaj, że grzybica paznokci jest chorobą, która nie minie sama bez działania. Nie zaleca się również metod domowych, które zazwyczaj mogą jedynie zaszkodzić i zaognić zjawisko. Jeżeli zauważysz u siebie zmiany koniecznie skonsultuj się z dermatologiem i zacznijcie wspólnie działać. Bardzo ważna jest także obserwacja i profilaktyka w przyszłości. Grzybica paznokci to jedno ze schorzeń, które często się nawraca.

Zostaw Odpowiedź