Dłonie są wizytówką każdego człowieka. Badania dowodzą, że to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę u nowo poznanych osób. Warto więc zadbać o ich schludny, nienaganny wygląd. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów naszych rąk są oczywiście paznokcie. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na ich kolorową wersję. Nie stanowi to najmniejszego problemu o tyle, o ile nasza płytka paznokciowa nie boryka się z żadnymi niedoskonałościami. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nasze paznokcie „ozdabiają” nieestetyczne białe plamki?
Białe plamki na paznokciach – poznaj swojego wroga
Choć potocznie mówi się o nich przebarwienia, białe plamki na paznokciach mają także swoją fachową nazwę. Schorzenie te nazywane jest leukonychią i, wbrew pozorom, jest zjawiskiem występującym dość często. Z bielactwem paznokci borykają się nie tylko kobiety – mężczyźni także nierzadko miewają ten sam problem. Co ciekawe, możemy wyróżnić trzy główne typy leukonychii – prawdziwą, pseudoleukonychię, a także leukonychię pozorną. Przypisanie posiadanych przez nas białych plamek na paznokciach do odpowiedniej jednostki chorobowej jest pierwszym krokiem w skutecznej walce z przebarwieniami na paznokciach.
Leukonychia prawdziwa to choroba, która nazywana jest schorzeniem towarzyszącym. Wynika to z faktu, iż białe plamki na paznokciach są dość często tylko jednym z dodatkowych objawów. Do głównych chorób zalicza się wówczas między innymi niewydolność nerek, problemy sercowe, czy łysienie plackowate. Leukonychię prawdziwą diagnozuje się również u osób zmagającymi się z infekcjami, po wstrząsach czy urazach, a także w przypadku skrajnych niedoborów białka. Warto pamiętać także o tym, że białe plamki na paznokciach mogą być jednym ze zwiastunów ostrego zatrucia metalami ciężkimi.
Kolejnym typem choroby związanej z białymi plamkami na paznokciach jest pseudoleukonychia. Mamy z nią do czynienia w przypadku, kiedy u pacjenta wykrywa się zmiany grzybicze czy łuszczycowe. Pseudoleukonychia może być wynikiem nieprawidłowo wykonanego zabiegu manicure, a także użytkowania szkodliwych dla paznokci lakierów tradycyjnych i hybrydowych. Dlatego też, aby uniknąć białych plamek na paznokciach po hybrydzie, tak ważne jest staranne dobieranie salonu kosmetycznego, z którego usług chcemy skorzystać, a także produktów, jakie stosujemy do pielęgnacji czy upiększania naszych dłoni.
Ostatnim rodzajem bielactwa paznokci jest leukonychia pozorna. Od poprzednich jednostek chorobowych różni się przede wszystkim miejscem występowania. O tyle, o ile w przypadku leukonychii prawdziwej oraz pseuoleukonychii przebarwienia w zdecydowanej większości przypadków dotyczą problemów z łożyskiem paznokcia, o tyle leukonychia pozorna wyróżnia się białymi plamkami w obrębie tkanek podpaznokciowych. Przyczyną tego typu problemu z płytką paznokciową jest najczęściej niedokrwistość, marskość wątroby czy różnego rodzaju choroby nerek.
Białe plamki na paznokciach – profilaktyka i minimalizowanie problemu
Aby móc raz na zawsze pozbyć się białych plamek na paznokciach, w pierwszej kolejności należy dogłębnie przeanalizować swój tryb życia i sposób odżywiania. Jeżeli nie borykamy się z wyżej wymienionymi problemami zdrowotnymi, z całą pewnością podłoża przebarwień na paznokciach należy upatrywać się w niedoborach w organizmie. Brak odpowiednich witamin z grupy B jest głównym czynnikiem białych plamek na paznokciach. Aby jednak skutecznie zażegnać problem nieestetycznych plamek, należy wzbogacić codzienną dietę nie tylko w produkty bogate w witaminy, ale także w te o dużej zawartości żelaza, cynku oraz wapnia. Aby uzupełnić braki i tym samym pozbyć się nieestetycznych przebarwień płytki paznokciowej, należy dołączyć do naszego codziennego jadłospisu między innymi czerwone mięso, drób, nabiał, rośliny strączkowe i owoce morza.
Odpowiednia dieta nie zawsze jednak będzie skutecznym sposobem w walce z białymi przebarwieniami na paznokciach dłoni. W niektórych przypadkach dobrze jest sięgnąć po sprawdzone suplementy diety i kompozycje witamin. W preparatach wspomagających walkę z białymi plamkami na paznokciach u rąk powinny znaleźć się przede wszystkim witaminy z wyżej wymienionej grupy B, ale także witamina A, C czy E. Kolejnym podstawowym składnikiem takich suplementów diety musi być oczywiście cynk. Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez nas preparat zawierał w swoim składzie także żelazo, potas oraz magnez.
Profilaktyka, która ma na celu zapobiegać powstawaniom białych plamek na paznokciach, opiera się przede wszystkim na regularnym natłuszczaniu dłoni naturalnymi olejkami i uważnym, delikatnym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych wokół płytki paznokciowej. Choć problem przebarwień na paznokciach może wydawać się niezwykle dokuczliwy, należy pamiętać o tym, że leukonychia jest zazwyczaj schorzeniem cyklicznym i przy zastosowaniu odpowiednich środków leczniczych, ochronnych zapobiegawczych, mija raz na zawsze.