Każda z kobiet pragnie mieć zawsze zadbane paznokcie. Nie chodzi tu o wymyślne zdobienia, cyrkonie i brokat na paznokciach. Piękne paznokcie nie muszą być wcale długie, ani pomalowane. Absolutne minimum, aby dłonie wyglądały pięknie to usunięte skórki, równo obcięte oraz opiłowane paznokcie. Przecież to właśnie dłonie są wizytówką każdej kobiety.

Codzienna pielęgnacja

Podstawą jest dostosowanie długości paznokci do trybu życia. Przy małym dziecku, pracy fizycznej czy komputerowej o wiele bardziej praktyczne będą krótkie paznokcie. Jeśli pracujesz na przykład w biurze, a Twoja praca wymaga nienagannego wyglądu warto zapuścić nieco paznokcie, a także zdecydować się na trwalszą stylizację paznokci – manicure hybrydowy czy żelowy.

Istotna jest także regularność wykonywania manicure w domowym zaciszu. Należy przynajmniej raz w tygodniu zadbać o swoje paznokcie odsuwając skórki, zmywając stary i nakładając nowy lakier. Warto także wiedzieć jakie przybory niezbędne są do wykonania podstawowego manicure w domu. Są to: pilniczek, cążki lub nożyczki do paznokci, drewniane patyczki, cążki do skórek lub preparat do usuwania skórek, lakiery, odżywki do paznokci, a także do skórek.

Jak wykonać manicure w domu

Każdy zabieg manicure w domowym zaciszu powinien rozpocząć się od namoczenia dłoni, co pozwoli zmiękczyć skórki. To pozwoli łatwiej usunąć skórki. Dlatego też wiele kobiet wykonuje manicure po wieczornej kąpieli. Skórki można także usunąć za pomocą specjalnego płynu, który rozpuszcza skórki, ale w takim wypadku skórki muszą być suche i nie zmiękczone.
Następnie należy skrócić paznokcie do pożądanej długości. Można wykonać ten zabieg za pomocą pilnika o grubej ziarnistości, cążek do paznokci lub nożyczek. Następnie każdy paznokieć należy opiłować i nadać pożądany kształt, w wypadku dłuższych paznokci można zdecydować się na kształt migdała, kwadratu czy trumienki. Jednak obecnie najpopularniejszym kształtem jest migdał.

Ważnym krokiem jest zmatowienie i wyrównanie płytki paznokcia. Można zrobić to za pomocą bloczka polerskiego lub pilnika polerującego. Niezbędnym krokiem jest odtłuszczenie płytki paznokcia, dzięki temu lakier, niezależnie czy zdecydujesz się na tradycyjny lakier, czy na hybrydę bądź żel, odtłuszczenie paznokcia sprawi, że stylizacja będzie trzymała się lepiej. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjny lakier, warto pod niego nałożyć cienką warstwę odżywki. Domowy manicure zawsze zwieńcz nałożeniem oliwki na skórki.

Warto też, po każdym moczeniu rąk (myciu czy zmywaniu) używać kremu do rąk. Należy wmasowywać go nie tylko w dłonie, ale także w palce i paznokcie. Dobrze, jeśli krem będzie zawierał filtr UV, skóra na rękach starzeje się bowiem najszybciej. Skóra dłoni nie lubi też gorącego powietrza z suszarek. Staraj się ich unikać, a jeśli jest to niemożliwe po każdym suszeniu dłoni gorącym powietrzem, aplikuj na nie krem. Nie można także zapominać o kremowaniu stóp odpowiednim kremem.

Odżywka na paznokcie

W zależności od potrzeb Twoich paznokci, warto dobrać odpowiednią odżywkę. Jeśli paznokcie są kruche i łamliwe, dobrze jest zdecydować się na odżywkę wzmacniającą. Jest ona wzbogacona o składniki, które „wbudowują się” w płytkę paznokcia, dzięki czemu staje się ona twardsza i bardziej odporna na łamanie. Na rynku dostępne są także regenerujące odżywki, które wspomagają odrastanie zdrowych paznokci dzięki witaminom w składzie oraz właściwościom nawilżającym. Odżywki regenerujące mają zwykle postać lakieru i nadają się zarówno jako baza pod lakier, jak i jako top nadający piękny połysk.

Jak zadbać o zniszczone paznokcie?

Niemal każda kobieta wie, jak ciężko dbać o zniszczone paznokcie, gdy ciągle np. jeden z nich się łamie. Co robić w takiej sytuacji? O mocne paznokcie dbać należy dwutorowo – od wewnątrz i na zewnątrz. Nawet najlepsze odżywki nie pomogą, jeśli dieta jest uboga w cenne składniki. Jak skutecznie odżywić zniszczone paznokcie? Można zdecydować się na domowe metody, które często skuteczniejsze są od najdroższych odżywek. Wysoce skuteczne są domowe maseczki na paznokcie, które można wykonać z oliwy i soku z cytryny, naparu z kopru czy z wosku pszczelego. Paznokcie z każdej z maseczek moczymy przez 15 minut.

Zbawienny wpływ na płytkę paznokcia, a także na skórki ma olejek rycynowy. Warto wcierać go raz w tygodniu, nie tylko wzmocni płytkę, ale także przyśpieszy wzrost paznokcia, a także odżywi i zmiękczy skórki wokół.

Należy także regularnie wykonywać peeling dłoni i stóp. To pozwoli pozbyć się starego naskórka i pomoże w utrzymaniu miękkich i delikatnych skórek.

Aby wzmocnić paznokcie od wewnątrz, do diety należy wprowadzić pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, zielone warzywa, marchew, paprykę i pomidory. Działając zarówno od zewnątrz, jak i od środka pozwoli na uzyskanie pięknych i zadbanych paznokci każdego dnia. Dieta powinna być bogata w białko, wapń, żelazo, cynk i krzem. To pomoże utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. A więc powinna być dobrze zbilansowana i pełnowartościowa.

Zostaw Odpowiedź