Badania wykazują, że obgryzanie paznokci to nawyk, z którym, choć w przeważającej części dotyczy dzieci, zmaga się nawet około 15 procent osób dorosłych. Walka z niezdrowym przyzwyczajeniem jest o tyle trudniejsza, że obgryzanie paznokci jest czynnością, nad którą nie mamy panowania. Zakorzeniony głęboko w naszej psychice nałóg ujawnia się nawet wtedy, kiedy mamy poczucie, że panujemy nad chęcią ponownego „skubnięcia kciuka”. Jak poradzić sobie z nawykiem obgryzania paznokci?

Przyczyny obgryzania paznokci

Zacznijmy od tego, że nawyk obgryzania paznokci możemy podzielić na dwa typy:

  • Typ łagodny – Kontakt płytki paznokciowej z zębami odbywa się jedynie w sytuacjach silnego stresu. To niejako sposób na poradzenie sobie z lękiem, bezsilnością czy niepewnością.
  • Typ pozornie celowy  – Ta forma występuje zdecydowanie rzadziej. Pozornie może wydawać się, że niektórzy celowo obgryzają paznokcie. Takie zachowanie jest jednak wynikiem chorób o podłożu psychicznym, na przykład nerwicy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zdecydowanie częściej spotykamy się z typem łagodnym, kiedy to mimowolnie po raz kolejny zupełnie bezwarunkowo niszczymy ozdobę naszych dłoni. Umyślne, autoagresywne obgryzanie paznokci powinno zaalarmować nas o konieczności udania się do specjalisty zajmującego się zaburzeniami natury emocjonalno-intelektualnej.

Pierwszym krokiem do pożegnania się z nawykiem obgryzania paznokci jest znalezienie przyczyny, z powodu której uciekamy się do tego nie tylko nieapetycznego, ale także wyjątkowo niezdrowego nałogu.

Skutki długotrwałego obgryzania paznokci

Obgryzione, poszarpane paznokcie z żadnej strony nie wyglądają estetycznie, długotrwałe. Pomijając ten fakt, mimowolne skubanie płytki paznokciowej doprowadza do uszkodzeń, których odwrócenie może być naprawdę trudnym, a nawet niemożliwym zadaniem. Kontakt naszych palców z zębami osłabia nie tylko samą płytkę paznokciową, ale również okalającą ją skórkę.

Obgryzając paznokcie, tworzymy na swoich dłoniach doskonałe środowisko dla błyskawicznego rozwoju różnorodnych infekcji. Przerwanie ciągłości skóry i uszkodzenie paznokcia to doskonała pożywka dla wirusów, bakterii i grzybów.

 Poruszając jeszcze kwestię jednostek chorobowych, powinniśmy wiedzieć również o tym, że obgryzanie paznokci nie pozostaje bez znaczenia dla naszego układu pokarmowego. Na naszych dłoniach znajduje się cała gama bakterii i wirusów, które tylko czekają, aby zaatakować nasz organizm. Wkładając palce do buzi, narażamy się również na zwiększenie ryzyka zarażenia się owsikami, a także innymi pasożytami.

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego w trybie natychmiastowym warto zaniechać obgryzania paznokci. Chodzi oczywiście o nasz zgryz, którego nienaturalne układanie w celu odgryzienia kawałka paznokcia, na dłuższą metę będzie prowadziło do zniekształcenia szczęki, wykrzywienia się przednich zębów (szczególnie jedynek i dwójek) oraz stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Sposoby wspomagające walkę z nawykiem obgryzania paznokci

Z nawykiem obgryzania paznokci, podobnie jak i z innymi nałogami da się wygrać. Wystarczy poznać tylko skutecznych sprzymierzeńców w walce z nieestetycznym wyglądem naszych dłoni i ryzykiem różnych chorób. Oto sposoby, których wcielenie w życie może okazać się zwycięstwem na froncie Ty kontra obgryzanie paznokci:

  • Gorzki lakier. Chyba najbardziej znana i polecana metoda, która może ułatwić zwalczenie nawyku obgryzania paznokci. Nazywaną również „gorzkim paluszkiem” substancję aplikujemy bezpośrednio na płytkę paznokciową. Zabieg należy powtórzyć po każdym umyciu dłoni, a wykonać go można już u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.
  • Odwrócenie uwagi. Czasem, zanim sięgniemy po specjalistyczne preparaty, warto przeanalizować, w jakich sytuacjach obgryzamy paznokcie. Po głębszym zastanowieniu warto postarać się nie doprowadzać do niekomfortowych sytuacji. Jeżeli nie możemy wyeliminować czynników stresogennych, spróbujmy odwrócić swoją uwagę, na przykład sięgając po przekąskę czy żując gumę.
  • Zrobienie hybrydy. Tak, tak, stylizacja paznokci ma walory nie tylko stricte modowe, ale również motywujące. Zrobienie hybrydy, która nie tylko będzie się nam podobać, ale stanie się również odskocznią od codziennej rutyny, może okazać się jedną z naszych ulubionych rozrywek relaksujących. Jest jedno ale: trzeba mieć przecież co stylizować!
  • Rozpoczęcie świadomej pielęgnacji. Uświadomienie sobie, jak niezwykle ważny jest wygląd naszych dłoni, które z poobgryzanymi paznokciami wyglądają po prostu nieestetycznie, może okazać się przełomowych krokiem w drodze do skończenia z nawykiem, z którym się borykamy. Jeżeli zapoznamy się z naturalnymi metodami pielęgnacyjnymi, zakupimy odpowiedni pilniczek i wzmacniający lakier, może okazać się, że nie będziemy chciały niszczyć efektu, w który włożyłyśmy mnóstwo wysiłku.

Jak widać, nawyk obgryzania paznokci ma znaczenie nie tylko dla naszego wyglądu, ale również dla naszego zdrowia. Jeżeli chcesz raz na zawsze pozbyć się tego nawyku, wypróbuj któryś z powyższych sposobów.

Zostaw Odpowiedź