Stylizacja paznokci u rąk to nie tylko dobranie odpowiedniego koloru czy wykonanie przyciągających wzorków, ale także przygotowanie dłoni do wykonania zabiegu manicure. W skład owych przygotowań wchodzi między innymi nadanie płytce paznokciowej konkretnego kształtu. Z jakimi formami paznokci możemy się spotkać?

Budowa paznokcia

Aby w ogóle móc omówić kształt płytki paznokciowej, w pierwszej kolejności powinno poruszyć się kwestię budowy paznokcia. Zacznijmy od tego, że pełnią one funkcję ochronną dla naszych dłoni, a dokładniej dla delikatnych zakończeń nerwowych palców. Ich najważniejszym budulcem jest nadająca elastyczności, sprężystości i trwałości keratyna, która stanowi 95% struktury paznokciowej. Pozostałe 5% jest równie ważne, a składają się na nie wapń, woda oraz lipidy.

Odpowiednia równowaga w składzie paznokcia jest gwarancją zdrowego wyglądu dłoni i bezpiecznych zabiegów kosmetycznych. Do prawidłowego pełnienia funkcji ochronnej paznokci przyczyniają się nie tylko komponenty mineralne i chemiczne, ale także sama budowa paznokcia, w skład której wchodzą poszczególne elementy:

  • Łożysko paznokcia, czyli połączenie naskórka i płytki paznokciowej. Odpowiada za transport niezbędnych substancji odżywczych
  • Macierz paznokcia, znana także jako korzeń, to miejsce, z którego wyrasta paznokieć. Główną funkcją macierzy jest wytwarzanie komórek formujących płytkę paznokciową. Jej uszkodzenie może wiązać się ze zmianą naturalnego kształtu paznokcia.
  • Obłączek to białe półkole zajmujące część paznokcia tuż przy skórkach. Jego stan świadczy o stanie zdrowotnym – o tyle, o ile brak obłączka w małych palcach u dłoni jest zjawiskiem możliwym i naturalnym, o tyle wszystkie palce pozbawione mlecznego półksiężyca mogą świadczyć o różnych problemach zdrowotnych.
  • Wały paznokciowe – tym mianem zwykło się nazywać zakończenia paznokcia znajdujące się po jego bokach i tuż obok obłączka. Pełnią funkcję ochronną, ale także „trzymają” płytkę paznokciową na miejscu. Stylistki paznokci powinny szczególnie uważać na opracowywanie skórek tuż przy wałach ze względu na ich potencjalne uszkodzenie.
  • Obrąbek naskórkowy to część anatomiczna paznokcia, która w salonie kosmetycznym podczas podlega usunięciu. Mianem obrąbka nazywa się dobrze wszystkim znane skórki.
  • Wolny brzeg paznokcia spędza sen z powiek wszystkim początkującym stylistkom paznokci. Jego niedokładne pokrycie lakierem hybrydowym wpływa na trwałość i przyczepność substancji do płytki paznokciowej.
  • Płytka paznokciowa jest najistotniejszym elementem w kwestii stylizacji paznokci. To właśnie płytkę pokrywa się lakierem i zdobi. Jest zbudowana z warstwy grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej.

Znajomość budowy paznokcia to niezwykle istotny element, nie tylko dla osób kształcących się w zawodzie kosmetyczki, ale także dla kobiet, które chętnie korzystają z rodzajów stylizacji paznokci oferowanych przez salony urody. Baczna obserwacja jakichkolwiek zmian w strukturze paznokcia pozwala na szybką reakcję, diagnozę i włączenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Kształty płytki paznokciowej

Przejdźmy teraz do meritum sprawy, czyli do kształtów płytek paznokciowych. Zacznijmy od tego, że każdy z nas rodzi się z określonym kształtem ozdób i „ochraniaczy” naszych dłoni, a ich wygląd dostosowuje się do kształtu palców. Predyspozycje genetyczne przyczyniają się do długich, raczej prostokątnych paznokci u osób charakteryzujących dużymi dłońmi i szerokimi palcami i subtelnie zaokrąglonych paznokci wśród posiadaczy dłoni drobnych i delikatnych.

Każdy kształt paznokcia da się jednak wypracować, by osiągnąć wymarzony efekt. Warto podkreślić, że nadanie paznokciom odpowiedniej formy wcale nie wymaga zapuszczania długich „szponów”. Nawet na krótkiej płytce paznokciowej da się stworzyć zarówno tradycyjne, jak i naprawdę nowatorskie formy. Jakie wyróżniamy kształty płytki paznokciowej?

  • Paznokcie kwadratowe: Wypracowanie paznokci o kwadratowym kształcie polega na spiłowaniu płytki paznokciowej na prosto. Tę czynność następnie należy powielić w bocznych częściach paznokcia. Ich zaletą jest perfekcyjny wygląd przy krótkich płytkach, ich wadą – szybka możliwość uszkodzenia poprzez zahaczanie ostrymi krawędziami.
  • Paznokcie owalne lub okrągłe: charakteryzują się stworzeniem z wolnego brzegu paznokcia delikatnego półkowa. Paznokcie owalne od okrągłych różnią się przede wszystkim długością – podłużny oval zdecydowanie lepiej sprawdzi się na dłuższych paznokciach, podczas gdy okrągłe brzegi wolne doskonale prezentują się nawet w przypadku krótkich paznokci.
  • Migdałki: Paznokcie spiłowane w ten sposób to smuklejsza wersja okrągłych kształtów płytki. Migdałki się lekkim szpicem na czubku paznokcia.
  • Ballerina: Absolutny hit minionych i przyszłych trendów sezonowych. Można powiedzieć, że kształt płytki paznokciowej ballerina, który występuje także pod nazwą coffin lub trumienki, to kompromis pomiędzy szerokimi kwadratami a smukłymi migdałkami.
  • Mountain peak: Górskie szczyty to o wiele bardziej kontrowersyjna wersja migdałków. Paznokcie spiłowane w ostry szpic są dość odważnym, ale także najbardziej wyszczuplającym palce kształtem, jaki można nadać płytce paznokciowej. Wadą górskich szczytów jest wysoka podatność na złamania, szczególnie jeśli paznokcie nie są pokryte lakierem hybrydowym.

Wybór kształtów płytki paznokciowej to kwestia indywidualna, o której powinna decydować klientka. Dobra stylistka powinna jednak mieć świadomość, że nie każdy kształt będzie pasować do określonych typów dłoni.

Zostaw Odpowiedź