Problem łamliwych paznokci najczęściej ma podłoże w niedoborach witamin i minerałów. Duże braki w organizmie cynku, białka, a także witamin z grupy B równają się z opłakanym stanem ozdoby naszych dłoni. Innym powodem, dla którego kobiety (ale także mężczyźni) borykają się z kruszącymi się paznokciami, jest także kontakt z silnymi substancjami chemicznymi.

Niezależnie jednak od przyczyn, na łamliwe paznokcie także znajdzie się metoda. Pytanie tylko, czy wystarczy skorzystanie z domowych sposobów, a może potrzebne będzie sięgnięcie po specjalistyczne metody?

Łamliwe paznokcie – domowe sposoby

Zbilansowana dieta, a łamliwość paznokci

Najprostszym sposobem na poprawę stanu swoich paznokci jest przestrzeganie zbilansowanej diety. Należy przeanalizować swój dotychczasowy jadłospis i wzbogacić go o produkty dostarczające do organizmu substancje wspomagające budulce płytki.

Koniecznie należy wprowadzić do menu białko zwierzęce, czyli mięso, najlepiej drobiowe ryby czy owoce morza, ale także produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko i jaja. To produkty bogate w aminokwasy, które wchodzą w skład głównego budulca paznokcia – kreatyny. Nie bez znaczenia w codziennej diecie poprawiającej kondycję łamliwych paznokci są także różnego rodzaju orzechy i nasiona. Nerkowce czy też pestki słonecznika bądź dyni to skarbnica cynku, którego jedną z właściwości jest dbanie o prawidłowy wzrost paznokci.

Należy pamiętać jednak o tym, że samo wzbogacenie diety o wyżej wymienione produkty nie jest gwarancją pozbycia się raz na zawsze problemu łamliwych paznokci. Konieczne jest także wyeliminowanie z jadłospisu żywności wysoko przetworzonej – chipsy, fast foody, przekąski ze sklepowego zamrażalnika. Co ciekawe, nie musimy odmawiać sobie sporadycznego piwa do wieczornego serialu. Ten napój alkoholowy zawiera bowiem cenne dla naszej płytki paznokciowej selen, fosfor, biotynę oraz potas.

Napary z ziół na łamliwe paznokcie

Wiele osób, które borykają się z łamliwymi paznokciami, szukają pomocy w ziołolecznictwie. I słusznie. Niewiele jednak osób wie, że picie pokrzywy czy skrzypu polnego działa przede wszystkim na włosy. Jeżeli już chcemy po nią sięgnąć, o wiele lepsze efekty przyniesie bezpośrednie zastosowanie wybranego zioła poprzez przygotowanie mocnego naparu, który będzie kąpielą dla naszych dłoni. Jeśli już o kąpielach łamliwych paznokci mowa, warto zwrócić większą uwagę na siemię lniane. To produkt zawierające witaminy z grupy B, które mają duży wpływ na kondycję płytki paznokciowej.

Alternatywą dla moczenia dłoni w naparach jest wykonywanie wcierek do łamliwych paznokci. Można je przygotować na przykład z kopru włoskiego lub jego połączenia ze skrzypem.

Łamliwe paznokcie – specjalistyczne metody

Zabiegi kosmetyczne na kruche paznokcie

Kiedy problem łamliwych paznokci staje się na tyle poważny, że nie da się go pozbyć przy wykorzystaniu domowych sposobów, warto sięgnąć po specjalistyczne metody. W pierwszej kolejności najlepiej odwiedzić gabinet urody, w którym doświadczona kosmetyczka przeanalizuje stan naszych paznokci i dobierze odpowiednie działanie. Jednym z najczęściej polecanych zabiegów na kruche i łamliwe paznokcie jest zabieg z wykorzystaniem ciekłej parafiny. Parafina to doskonały przewodnik ciepła, dzięki któremu poprawia się przepływ substancji odżywczych do płytki paznokcia.

W gabinecie kosmetycznym, w którym przywiązuje się szczególną uwagę do zapobiegania problemowi suchych i łamliwych paznokci, spotkać się można z zabiegiem znanym jako manicure japoński. Jego wykonanie polega na dynamicznym wcieraniu specjalnej pasty. W jej skład wchodzą między innymi krzem czy cynk, ale także wyciąg z alg. Następnie na dłonie nakładany jest puder ryżowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie osiągniętych rezultatów.

Jakie suplementy diety wybrać?

Lekarstwem na łamliwe paznokcie mogą okazać się dostępne na rynku suplementy diety. Takie tabletki są mieszanką odpowiednich dawek minerałów i witamin, które mają na celu wesprzeć zdrowy wzrost płytki i poprawić ogólny stan paznokci. Decydując się na suplementację, warto wybrać dobry, działający kompleksowo środek. Jednym z najważniejszych składników tabletek, które będą pomocne przy walce z miękkimi, łamliwymi paznokciami jest witamina B7, potocznie znana jako biotyna. Jej odpowiedni poziom w organizmie działa pobudzająco na proces utwardzania się paznokci.

Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nawet w przypadku, gdy problem paznokci kruchych i łamliwych nas omija, warto rozważyć suplementowanie specjalistycznych preparatów w okresie zimowym.

Specjalistyczne preparaty na łamliwe paznokcie

Ratunkiem dla rozdwajających się i miękkich płytek mogą być także preparaty i odżywki do łamliwych paznokci. W drogeriach natknąć się można na mieszanki w formie szybko wchłaniającego się kremu, odżywek z wygodnym pędzelkiem do aplikacji czy w postaci lakieru do paznokci. Intensywnie działającym preparatem do łamliwych paznokci jest także serum. To skoncentrowana substancja, która przyczynia się intensywniejszego wzrostu paznokci.

W przypadku zdecydowania się na odżywki zewnętrzne warto pamiętać o tym, że będą miały one wpływ jedynie na lepszą kondycję paznokci w przyszłości, nie poprawią one stanu już rozdwojonych i łamliwych płytek.

Zostaw Odpowiedź