Codzienne, nowe informacje dotyczące obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa sprawiają, że czasem o swój wygląd zewnętrzny trzeba zadbać samemu. Szczególnie istotne jest to dla kobiet, dla których jednym z najważniejszych elementów wyglądu są zdrowe i zadbane paznokcie. Ze względu na to, że płytka paznokcia jest każdego dnia narażona na kontakt z przedmiotami i substancjami, które mogą uszkodzić ich powierzchnie, warto znać domowe sposoby na ich dogłębną regeneracje i wzmocnienie. Oto kilka z metod, które warto zapamiętać.

Codzienna pielęgnacja paznokci

Jedną z podstawowych kwestii o którą trzeba zadbać, jest dostosowanie długości paznokci do prowadzonego trybu życia. W domu może ono wyglądać zupełnie inaczej – trzeba się zająć dziećmi, a z powodu całkowitego lockdownu i częstszego przebywania wszystkich domowników, także znacznie częściej należy wykonywać prace domowe. Długie paznokcie nie tylko będą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, ale przede wszystkim – będą się łamać, a co za tym idzie negatywnie wpływać na wygląd i kondycję płytki paznokcia. 

W związku z tym, w swojej kosmetyczce warto posiadać takie przedmioty jak: pilniczek papierowy, pilniczek szklany, blok polerski, cążki, drewniane patyczki do odsuwania skórek, nożyczki oraz wybrane odżywki i lakiery. Dzięki tym narzędziom, będzie można w prosty i szybki sposób zafundować sobie pielęgnacyjny manicure. Warto wykonywać go chociaż raz na tydzień, aby paznokcie były w świetnej kondycji. 

Odżywianie paznokci

Częste wykonywanie prac domowych może także sprawić, że paznokcie będą potrzebowały dogłębnego odżywienia. Aby paznokcie były mocne i zdrowe, należy dbać o nie na dwa sposoby – od wewnątrz i na zewnątrz. Jeżeli chodzi o sposoby wewnętrzne, to największą rolę odgrywa w tym przypadku zbilansowana dieta. W czasach rozwijającej się pandemii, szczególnie trzeba pamiętać o tym, aby dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych witamin. Odpowiednia dieta to taka, która jest bogata m.in. w białko, wapń, żelazo, cynk i krzem. 

Pielęgnacja zewnętrzna natomiast, może zostać wzbogacona o domowe maseczki, witaminowe wcierki oraz odżywki dostępne w drogeriach. Jeżeli chodzi o domowe maseczki, to mogą one zostać przygotowane z oliwki, cytryny lub naparu z kopru. Chcąc sobie przygotować witaminową wcierkę, wystarczy udać się do apteki, zakupić witaminę A i E w kapsułkach, wycisnąć je, a następnie po prostu wcierać bezpośrednio w płytkę paznokci. 

Ostatnim etapem pielęgnacji paznokci, jest używanie odpowiedniej odżywki. Jak większość kosmetyków, odżywka także powinna być dobrana pod względem kondycji paznokci. Na rynku dostępne są odżywki: wzmacniające – przeznaczone do kruchych i łamliwych paznokci, wzbogacone o składniki, dzięki którym płytka staje się twardsza i bardziej odporna na łamanie; regenerujące – ich zadaniem jest wspomaganie odrastania zdrowych paznokci; a także kremy, oliwki i maseczki – mają tłustawą konsystencje, która intensywnie pielęgnuje przesuszone i zniszczone paznokcie oraz skórki.

Kilka ważnych zasad pielęgnacyjnych

Aby posiadać piękne i zdrowe paznokcie, powinno się ograniczyć ich kontakt nie tylko ze szkodliwymi substancjami, ale także z gorącym powietrzem. Właśnie dlatego, warto unikać suszenia dłoni poprzez używanie suszarek elektronicznych. Warto pamiętać także o tym, aby codziennie smarować ręce kremem do rąk. Wmasowany w palce krem wchłonie się w płytkę paznokcia, a także skórę wokół. Kremy do rąk warto stosować nawet kilka razy dziennie, w szczególności po każdym moczeniu ich w wodzie. Oprócz stosowania kremów do rąk, zaleca się także regularne wykonywanie peelingu. 

Jest też kilka zasad dotyczących rzeczy, których kategorycznie nie powinno się robić. Przede wszystkim, przy częstej pracy przed komputerem, warto obciąć paznokcie na krótko. Jeżeli klawiatura będzie się z nimi zbyt często i zbyt mocno stykać, paznokcie mogą się znacznie rozdwajać. Ponadto, przy odpryskującym lakierzem nie należy skubać lakieru. Taka czynność doprowadza do uszkodzenia i osłabienia płytki. Oprócz tego, nie zaleca się zbyt częstego używania polerki do paznokci. Polerowanie płytki nie tylko ją widocznie osłabia, ale także sprawia, że staje się bardzo krucha. 

Aby mieć piękne paznokcie, niekonieczne są regularne wizyty w salonie kosmetycznym. W sytuacji, kiedy cały kraj powinien unikać częstych kontaktów międzyludzkich, warto urządzić sobie mały salon kosmetyczny w domu. Zakupienie odpowiednich kosmetyków oraz przedmiotów może się przecież przydać zawsze – nie tylko w dobie koronawirusa.

Zdjęcia: pexels.com

Zostaw Odpowiedź