Przyjęło się, że zadbany wygląd naszych dłoni jest najlepszą wizytówką, która świadczy o tym, w jakim stopniu o siebie dbamy. W ferworze stylizacji paznokci u rąk bardzo często zapominamy, że również nasze stopy odgrywają kluczową rolę w dopełnieniu schludnego wyglądu. Jak dbać o paznokcie u stóp w sposób, który zapewni im piękny wygląd nie tylko letnią, zachęcającą do plażowania porą, ale także w okresie zimowym, kiedy chętniej korzystamy z relaksu w strefach basenowych?

Pielęgnacja paznokci u stóp — pedicure

Paznokcie u stóp, podobnie jak te u dłoni, wymagają odpowiednich zabiegów i suplementacji. O tyle, o ile płytce paznokciowej u nóg służą te same witaminy i składniki mineralne dostarczane organizmowi w ramach regeneracji paznokci u rąk, o tyle wyrównanie skórek i pielęgnacja płytki paznokciowej zdobiącej nasze stopy to zupełnie inna procedura. W salonie kosmetycznym znajdziemy ją pod nazwą pedicure. Może wydawać się, że pedicure w całościowym spojrzeniu na proces niespecjalnie odbiega od manicurowych działań. Warto jednak mieć na uwadze kilka kwestii, które nie tylko usprawnią samą pielęgnację, ale przyczynią się do utrzymania perfekcyjnej kondycji płytki paznokciowej u stóp.

Zacznijmy od kształtu paznokci u nóg. Największym i najczęstszym błędem, z jakim można się spotkać, jest obcinanie paznokci u stóp na półokrągło. W przeciwieństwie do manicure, w którym możemy pokusić się o eksperymenty i zdecydować się na migdałki czy formy owalne (więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.paznokciewroclaw.pl/porady/ksztalty-plytki-paznokciowej/), w przypadku paznokci u stóp jedynym poprawnym zabiegiem jest spiłowanie ich zgodnie z naturalnymi predyspozycjami, a więc na prosto.

Skoro już o piłowaniu mowa, warto podkreślić, że do zredukowania długości paznokci absolutnie nie powinno używać się nożyczek. Korzystamy wyłącznie z pilnika. Pamiętajmy również o tym, aby nie skrócić paznokci zbyt mocno, ponieważ może to wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu przy chodzeniu. Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych paznokci u nóg, w pierwszej kolejności należy zafundować naszym stopom kąpiel wodną, która delikatnie zmiękczy płytkę, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której paznokieć ulegnie odkształceniom lub złamaniom w procesie skracania.

Hybrydowa stylizacja paznokci u stóp

Kiedy paznokcie zaznały już pielęgnacji wynikającej z zabiegu pedicure, przyszła pora na przystąpienie do stylizacyjnej części. Oczywiście, podobnie jak w przypadku dłoni, najlepszym wyborem do pomalowania paznokci u stóp będzie trwały lakier hybrydowy. Z uwagi na wolniejszy przyrost płytki paznokciowej u nóg, stylizacja będzie trzymać się nawet do czterech tygodni.

Czym kierować się przy wyborze kolorów i wzorów? Tak naprawdę inwencja twórcza należy do właścicielki paznokci, której w podjęciu decyzji pomóc może wybrana kosmetyczka. Jedno jest pewne: odzwierciedlanie na paznokciach u stóp stylizacji wykonanej na dłoniach jest absolutnie passe. Nawet jeśli kochasz spójność swojego outfitu, powinnaś przekonać się do designerskiej różnorodności.

Pomijając powyższą zasadę, stylizacja paznokci u stóp tak naprawdę nie wyróżnia się szczególnymi regułami. Latem, kiedy nasze stopy są zdecydowanie częściej odkryte niż zakryte, możemy pokusić się o innowacyjne, kolorowe zdobienia, natomiast zimą możemy pozwolić sobie na ciemniejsze, stonowane odcienie.

Estetyczne stopy – nie tylko pomalowane paznokcie

Zadbane paznokcie u stóp są oczywiście przyciągającym elementem, jednakże nawet najpiękniejsze stylizacje nie będą prezentować się należycie na niezadbanych stopach. Najczęstszym problemem, na który skarżą się kobiety w kontekście problemów w pielęgnacji stóp, jest sucha skóra. Nierzadko jest to kwestia natury, która obdarzyła nas dość grubą warstwą naskórka, szczególnie na piętach. Dodatkowe utrudnienie to predyspozycje stóp do szybkiego przesuszania się.

Walkę z utrapieniem w postaci zrogowaciałego, nieestetycznego naskórka należy zacząć od profilaktyki. Fundujmy swoim stopom częste kąpiele zmiękczające w olejkach pielęgnacyjnych czy solach ziołowych. Pamiętajmy jednak o tym, że temperatura woda nie powinna przekroczyć 36 stopni Celsjusza, a jej czas nie może być dłuższy niż 20 minut.

Pielęgnacja stóp to również odpowiednie kremy nawilżające i wygładzające. Chcąc cieszyć się stopami przyciągającymi nienagannym wyglądem, powinniśmy wyrobić w sobie nawyk ich codziennego balsamowania. Najlepszym wyborem będą preparaty natłuszczające na dzień i kosmetyki wygładzające na noc. W celu wzmocnienia działania substancji czynnych warto przyzwyczaić się do spania w bawełnianych skarpetkach.

Zadbane stopy są równie ważne, co zadbane dłonie. Nawet jeśli zdecydowaną większość czasu chowamy nasze paznokcie u nóg w obuwiu sportowym lub kapciach, nie możemy zapominać o regularnym wykonywaniu pedicure i czynnościach pielęgnacyjnych na stopach. Zrobienie stylizacji hybrydowej na nogach nie jest co prawda obowiązkowe, ale gwarantujemy, że ten zabieg poprawi samopoczucie każdej kobiety.

Zostaw Odpowiedź